Základní škola a mateřská škola Morašice okres CHRUDIM

Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Měření obsahu soli v polévkách

Měření obsahu soli v polévkáchDatum konání:
5.5.2023

Vážení rodiče,

rádi bychom se s Vámi podělili o výstup z kontroly Krajské hygienické stanice z Pardubic, která v měsíci březnu mapovala obsah soli v polévkách školních jídelen. 

Denní doporučená dávka soli je 5 g = 1 kávová lžička, přitom 4 g jsou ukryté v potravinách. Pro děti ve věku od 2 do 15 let by měl být doporučený maximální příjem soli pro dospělé upraven podle jejich energetických potřeb směrem dolů. 

V rámci kontroly provedené dne 28. 3. 2023 byl odebrán vzorek rybí polévky v množství 100 ml, který obsahoval 0,2 % soli. Toto
množství pokrývá jenom v polévce 4 % z doporučeného denního příjmu soli. Vzorek neobsahoval nadměrné množství soli a naše polévka na pomyslném solném semaforu zaujala střed v zeleném poli, viz šipka na obrázku níže.

Semafor