Základní škola a mateřská škola Morašice okres CHRUDIM

Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Vyjádření ke stávce a informace k provozu školy

Vyjádření ke stávce a informace k provozu školyDatum konání:
27.11.2023

Vážení rodiče,

jak jistě víte z médií, na pondělí 27. 11. 2023 je plánována stávka zaměstnanců škol a dalších pracovníků v různých profesích. V oblasti školství má tato stávka za cíl poukázat na nekoncepční a v mnohém téměř likvidační kroky navrhované naším ministerstvem. V posledních letech bylo konečně jasně definováno financování škol, které je spravedlivé a odpovídá potřebám škol, i těch malých, jako jsme my. To, co nyní již dobře funguje, má být od příštího roku zase jinak. Navrhované škrty ve školství jdou proti školám, které se snaží pracovat s žáky aktivně, využívají naplno možnost dělení hodin a spolupráci učitelů ve výuce. Ještě výrazněji se tyto škrty projeví u škol, které jsou proinkluzivní. Takové školy, mezi něž patří i ta naše, mají dnes k dětem se speciálními vzdělávacími potřebami přidělené asistenty pedagoga. V novém návrhu financování asistentů pedagoga, je zohledněna především velikost školy, nikoliv počet dětí, které asistenta potřebují. Velké školy tak získají asistenty navíc, aniž by je potřebovaly, ty malé o ně přijdou. Přitom právě menší školu doporučují odborníci z poraden dětem, které podporu potřebují.

Všichni zaměstnanci naší školy se shodli na podpoře důvodů vyhlášené stávky, ale samotnou stávku nevnímají jako vhodnou formu protestu. Provoz naší školy bude tedy v pondělí 27. 11. 2023 zajištěn v plném rozsahu.

Rozhodně se distancujeme od vyjádření některých médií, že stávka je vyvolána za účelem získání větších prostředků na platy pedagogů a že si tímto berou pedagogové své svěřené děti a žáky jako rukojmí. Špatnou situaci ve školství všichni vnímáme, chybí nám jasné dlouhodobější vize do budoucna. Věříme, že se naplní původně proklamované sliby vlády o prioritě školství a všichni budeme mít možnost vykonávat dál svou práci, kterou děláme srdcem.

Pro více informací přikládáme vyjádření organizace Society for All, z. s., které se podrobně zabývá dopady plánované změny financování asistentů pedagoga. Pokud chcete vyjádřit svůj nesouhlas s výše uvedenými škrty ve školství, učinit tak můžete připojením se: k petici adresované ministru školství,

případně k petici určené panu prezidentovi, vládě, poslancům, senátorům.

Děkujeme.

Zaměstnanci školy v Morašicích